Yalın üretim Sanayi İletişim İş Hakkımda Kısaca … – Mr.Ümmet AYYILDIZ

Mr. Ümmet AYYILDIZ21 Yıllık sigortalı bir çalışan olarak hayatımda hiç otele girmeden yüzlerce tatil rezervasyonu yaparak başlayan iş hayatım 13 yıllık OEM / Oyak-Renault Yalın Üretim Uzmanlığı , 4 Yıllık yan sanayi yöneticilik tecrübemle ,

üretim yapan , ürün ve hizmet üreten tüm sektörlere yalın düşünceyle

fabrikalara , mağazalara , yazılımcılara , hastanelere , çiftliklere ilham olan iş insanıyım.

Yaşamdan Notlarım

Ü mmet AYYILDIZ ! Buz gibi eriyen bir hayat yolculuğunda , sonsuzluk için mücadele veren bir ruhun hikayesine hoş geldiniz. Hakkımdaki iş dünyasına yönelik bilgileri , yaptıklarımı ve katma değerlerimi linkedin hesabımdan detaylı inceleyebilirsiniz.

1981 Bursa doğumluyum. Siz bu satırları okurken halen evliyim ve 2 çocuk babasıyım. Çok şükür mutlu bir yuvam var ve bunun devamlılığı için mücadeleye devam ediyorum.

Verdiklerimizle ne yaptın ? sorusuna hazırlanan bir ruhun paylaşım dünyasını öğrenmek isterseniz , muhabbetle efendim !

Herşey 1981 'de Bursa'da başladı. Üniversiteye kadar tüm eğitimlerim maneviyatı yüksek ulu şehir Bursa'da geçti. Yüksek diploma notlarıma ve Ali Osman Fen Lisesine yerleşebilecekken Bursa Tophane Teknik Lisesine giden bir dönemi yaşadım.

Çok güzel bir lise hayatını Marmata Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi , Makine Öğretmenliğini tercih ederek üniversite hayatına adım attım. Parası olmayan , maddi durumu zor olan bir ailede yetişince hayattaki riskler yerine garanti olsun diye Meslek Öğretmenliğini tercih ettim. Makine bölümünü okurken makine mühendisliğini seçemezsin ! Seçersen yerleştirmede ciddi bir puan kırılmaktaydı. Evet evet ... puan kırılıyordu ! Tam tersi olması gerekirken ! Ancak bölüm hocalarımız mühendis olup öğretmenlik yapmaktaydı. Çünkü şartlar , maaşlar meslek öğretmenliğinde çok iyiydi. İşte bu yüzden bende mühendisliğe yerleşebilecekken öğretmenliği seçtim !

28 Şubat dönemine kadar herşey çok güzeldi. 2.Sınıfta norm kadro ile artık meslek liseleri bitmiş , öğretmen atamaları 500 kişi / yıldan 3 kişi/yıl a düşmüştü. Bizler içinde artık özel sektörün kapısı aralandı. 2002 yılında mezun olup işe başladım. Gelin birazda kariyer yolculuğunu tanıyalım.

Üniversite sonuna doğru hazırladığım bitirme projesi büyük bir ders kitabı olacak şekilde hazırlanmıştı. O yıllarda projemle birlikte ilk kez Festo Fluidsim programının uzaktan eğitimle verileceğini açıklayan , dile getirdiğim yıllar olmuştu. Festo yöneticilerine bunları anlatmış aynı zamanda üniversitedeki kongreye katılan ilk öğrenci olmuştum.

Çok keyifli ve katma değerli yıllardı ...

Çok çalışmam gerektiğini İstanbul'da anlamış ve özel sektöre daha doğrusu iş hayatına adım atmalıydım. İlk adımı okurken attım ve 2000 yılında ETS Turizmde Kozyatağı acentasında attım. Kendimi tanıma sürecim o yıllarda hızla başladı.

Hayatımda hiç otel nedir bilmeyen , tatile gitmemiş biri olarak ben tatil paketi satmaya başlamıştım. Resepsiyon nedir bilmeyen , görmeyen ben o yıllarda keyifli bir tatil için insanlara yüzlerce otel içinden en uygunu buluyor ve satıyordum. Üstelik windows 98 döneminde :)

Tabi bu süreç içinde beni gözlemleyen ve beğenen patronlar oldu. Mezun olur olmaz 2002 de Klora Gres ve Madeni Yağ Fabrikasında işe başladım. Yaklaşık 6 aylık bir çalışma dönemi sonrasında askerlik problemini çözmek istedim ve asteğmen olarak Mardin/Midyat'ta uzun dönem askerlik vazifem başladı.

Sayılı askerlik günleri , hayat gibi çok hızlı geçti ve 2004 yılında ilk işime Durmazlar Makinede başladım. Yaklaşık 3 ay gibi bir çalışma dönemim oldu. Rahmetli Ali Durmaz'ın "oğlum sen yıllardır neredeydin" dediği bir övgüye mazhar olup , 2004 yılının Temmuz ayında Bursa'nın gözdesi Oyak-Renault'ta iş başı yaptım.

Her alanda tarihe ve geleceğe iz bırakan bir 13 yılı Oyak-Renault Fabrikasında geçirdim. Pekçok kişiye ilham olduğum gibi muazzam bir rekabet ortamı yaratarak , çok başarılı bir dönem geçirdim. Bu döneme ait detaylı bilgilere linkedinde bulabilirsiniz.

Oyak-Renault'da öğrenme hızım yavaşlamış , dijital dönüşüme ve yeniliklere geçiş için muhatap bulamamam beni ayrılığa doğru itti. Üzerine ikinci oğlum aramıza gelince ortaya birde geçim derdi çıktı. Bu derdime cevap alamayınca artık bana yol gözüktü ve bir şirkete Genel Md.Yrd. olmak üzere Oyak-Renault'tan ayrıldım.

Yeni bir dönem başlamıştı benim için ! Yan sanayide patronlarla birlikte olacaktım ve işletmelerin dönüşümünü yapacaktım. İlk 6 aylık çalışmam sonrasında Bursa Organize Sanayi Bölgesinde Prometal Hafif Metaller Döküm Sanayiinde Yalın Üretim Uzmanı olarak işe başladım. Burada 2018 yılı değişim yılı ilan edilmiş ve mevcut durumun Autoliv Firmasıyla birlikte iyileştirilmesi zorunlu hale gelmişti. İşte tam bu zorlu dönemde çok yoğun bir ASDP ( Tedarikçi Geliştirme Programı ) pilotluğa adım attım. Çok yoğun çalışmalar neticesinde başarılı olduk ve 2018 yılı sonrasında ayrıca 5746 Sayılı kanun kapsamında Ar-Ge Merkezinin açılışını gerçekleştirdim. Prometal sürecinin detaylarını ise linkedin hesabımdan inceleyebilirsiniz.


Her gün sadece katma değer üretmek için çalışmaya devam ediyorum. Hem bu dünya için hem de sonsuzluk için. Günlük yaşamımda uykuya 5 saat , Prometal'e 12 saat geri kalan vaktimi ise aileme ve kişisel gelişimime ayırmaktayım. Yönetim sistemleri , gelecek için insan değer akışı üzerinde uzmanlaşmaya çalışmaktayım. Çalışmalarımı ise hem teknik yayınlarla hem de kitap çalışmalarımla paylaşmaya devam ediyorum.

Prometal'den Dünyaya Açılan Paylaşım Günlerim

Y alın Üretim & Yönetim Sistemleri her kuruma ve her kişi sadece katma değer yaratır. Bu katma değer yerine göre karlılık , yerine göre huzur , yerine göre öğrenme olarak karşımıza çıkar.

Uzun yıllar proseslerin gelişimini sağladım. Sadece bir prosesin gelişimi değil , entegre otomotiv sistemlerini oluşturan süreçlerin , kişilerin , ekiplerin gelişimine yönelik kazanılmış yetkinlerin , tecrübelerin paylaşımını bulacaksınız. TOYOTA diliyle Sensei hayatına tanıklık edeceksiniz. Bu heyecan veri kazanımlara erişmek için bana teslim olun !

evet yanlış duymadınız ! Teslim olun . Eğer uzun yıllar aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar elde edemediyseniz demekki yüzleşmeniz gerek . Lütfen bu yüzleşmeyi ertelemeyin. Başarılar başarısızlıklardan beslenir. Farklı metotlar ve farklı yaklaşımlar hepimiz için birer fırsattır. IATF 16949 sistem yaklaşımının , yalın üretim ve yönetim teknikleriyle sürdürebilirlik sağlayarak , operasyonel mükemmelliğe ulaşmanız için sizinle beraberim. Birlikte bu kazanımları elde etmek için patron / makam / yöneticilik ... gibi gömleklerini çıkarmalı ve tüm kimliklerinizden ayrılmalısınız. Değişimi istiyorsanız kendinize ait üstünlükleri unutmak zorundasınız. Eğer siz verimlilik için etik davranışlara ve insana değer vermeye hazırsanız , o halde bana ulaşınız... Ben bu millet için her zaman hazırım.